Gynekologicko-porodnické odd.

Home > Hospitalizace > Gynekologicko-porodnické odd.

MUDr. Jan Shon
primář
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Mgr. Lenka Trojáková
vrchní sestra
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Kompletní přehled kontaktů na oddělení, viz. níže.

Oddělení se skládá ze 4 jednolůžkových (3 nadstandardně vybavené), 6 dvojlůžkových, 2 trojlůžkových a 3 čtyřlůžkových pokojů.

Objednání k hospitalizaci je možné osobně po-pá 7:30 - 8:00 hod. v ambulanci gynekologického oddělení.
Telefonicky pouze ambulantní zákroky (interrupce) po-pá 7:30-15:00 hod. na tel. č.: +420 380 761 295.

S sebou musí mít pacientka doporučení obvodního gynekologa a průkazku pojištěnce. Interní předoperační vyšetření bude provedeno při objednání na II. interní ambulanci mezi 8:15-10:00 hod.

Přijetí je po-pá 7:00-8:30 hod. v gynekologické ambulanci. S sebou pacientka musí mít doporučení obvodního gynekologa, průkazku pojištěnce, osobní doklady a věci osobní hygieny.

Délka pobytu

 • :: malé výkony (hysteroskopie, kyretáže, interrupce): 1 den
  • :: ambulantní zákroky: 1 den
  • :: ošetření děložního čípku: 2 dny
  • :: miniinvazivní operace (laparoskopie): 4 dny
  • :: laparotomie (břišní řez): 5 dnů
  • :: odstranění dělohy (hysterectomie) břišní cestou
  • :: odstranění dělohy (hysterectomie) vaginální cestou
  • :: operace pro močovou inkontinenci: 2 dny

Délka pobytu po porodu


:: spontánní porod: 3 dny
:: císařský řez: 5 dní

Ke stažení


:: Gynekologická operativa 2015 (*.pdf)
:: Gynekologická operativa 2013-2014 (*.pdf)
:: Informační leták GPO (*.pdf)
:: Porodnice - statistiky 2016 (*.pdf)
:: Porodnice - statistiky 2015 (*.pdf)
:: Porodnice - statistiky 2014 (*.pdf)
:: Porodnice - statistiky 2013 (*.pdf)
:: Porodnice - statistiky 2012 (*.pdf)
:: Porodnice - statistiky 2011 (*.pdf)

Propuštění na oddělení probíhá standardně  v průběhu dopoledne, po ambulantních výkonech v odpoledních hodinách.

Informace podává primář oddělení nebo jeho zástupce každý den od 14:00 do 15:00 hod..

Miniinvazivní chirurgie

Gynekologicko-porodnické oddělení v Českém Krumlově nabízí svým pacientkám kompletní spektrum zákroků miniinvazivní chirurgie. Operační sály jsou vybaveny nejmodernější operační technikou a operační tým vysokou odbornou erudicí.

Laparoskopie

Jedná se o operační techniku, při níž se pomocí několika drobných vpichů zavádí do dutiny břišní videokamera a nástroje, které umožňují vyšetřovat a operovat gynekologické orgány. Mezi hlavní výhody patří malá bolestivost v pooperačním období, minimální krevní ztráta, zkrácená doba hospitalizace i rekonvalescence a také kosmetický efekt.

Hysteroskopie

Tato operační metoda umožňuje vyšetřovat dutinu děložní pomocí videotechniky do nejmenších podrobností a odebírat cíleně vzorky tkáně pro histologické vyšetření. Dovoluje také provádět v děloze operační zákroky, které odstraňují příčiny problémů selektivně a umožňují zachovat dělohu. To zajišťuje ženám možnost dalšího těhotenství.

Urogynekologie

Již několik let na našem oddělení funguje specializovaná ambulance pro vyšetřování a léčení  ženské močové inkontinence.Používáme nejmodernější vyšetřovací přístroje a léčebné metody včetně operačních miniinvazivních páskových a síťových technik.

Nadstandardní pokoje

Na oddělení jsou 3 jednolůžkové nadstandardně vybavené pokoje. 1 na šestinedělí s vlastním, ale odděleným sociálním zařízením, televizí, ledničkou a telefonem a 2 pokoje na gynekologickém oddělení s televizí, ledničkou, telefonem a sociálním zařízením na pokoji.

Za pokoj na oddělení šestinedělí se platí 350,-Kč/den, za pokoj na gynekologickém oddělení 350,- Kč/deně. Možnost další osoby (např. partnera) na přistýlce je možná za příplatek 170,- Kč/den.

Rooming in

Rooming in je systém zajišťující nepřetržitý kontakt matky s novorozencem, což je pro oba ideální. Umožňuje mamince, aby mohla kojit jak dítě potřebuje a naučila se o ně co nejdříve pečovat.

S péčí o miminko pomáhá matce novorozenecká sestra a porodní asistentka. Opouští-li matka dítě, tak jen na dobu nezbytně nutnou a v tom případě požádá sestry o dohled nad dítětem.

Bezbolestný porod

Porod dítěte je jistě pro každou matku jeden z nejkrásnějších okamžiků v životě. Naším cílem je pomoci Vám prožít tyto chvíle radostně, v psychické a fyzické pohodě a bez bolesti. Proto Vám nabízíme porod v epidurální analgesii, tzv. bezbolestný porod.

Metoda spočívá v tom, že v určité fázi porodu, když jsou děložní stahy velmi bolestivé, je do bederní oblasti páteře injekčně aplikována znecitlivující látka. Matka přestane vnímat stahy dělohy bolestivě, ale přitom je zachována její pohyblivost. Tím pádem není nijak narušena spolupráce rodičky a porodníka při tlačení ve II. době porodní. Tato metoda je dokonale bezpečná jak pro matku, tak i pro plod.

Alternativní porody

Alternativní vedení porodu znamená komplexní přístup, jehož součástí je respektování obecných principů porodnictví, ale zároveň vychází vstříc přáním rodičky a podporuje její aktivní roli v těhotenství a při porodu. Tyto porody nabízíme všem ženám, které o ně mají zájem a mají fyziologický průběh gravidity.

Základní podmínkou je informování rodičů a všech možnostech, aby si mohli rozmyslet, zda je budou chtít využít. Informace získávají v předporodních kurzech, které kromě teorie obsahují i cvičení pro těhotné a prohlídku porodních sálů. Tuto možnost mají samozřejmě i rodiče, kteří se
kurzů nezúčastní, pokud si domluví termín prohlídky telefonicky na porodním sále (tel: 380 761 261). Rodička se seznámí s prostředím a potom má pocit, že vstupuje do známých míst, což na ni působí pozitivně. Může si sama zvolit odpovídající formu předporodní přípravy.

Pokud se nastávající maminka rozhodne rodit v Nemocnici Český Krumlov, a.s., je žádoucí, aby absolvovala tzv. "předpříjem" na porodním sále. Jedná se administrativní úkon, kdy následně při vlastním přijmu rodičky na porodní sál dojde ke zkrácení doby těchto administrativních postupů.
Zařízení sálu se minimálně podobá nemocničnímu, což vzbuzuje pocit důvěry. Maminka má možnost využívat všech poloh, není omezena ve volném pohybu, tím je využíváno působení gravitace, která napomáhá lepšímu postupování porodu. Rodička si může zvolit polohu, která je pro ni nejpřirozenější a nejméně bolestivá.

Během celého porodu může být přítomna blízká osoba (maximálně 2 osoby), nejčastěji nastávající otec, který ji přináší psychickou oporu a pocit bezpečí. Rodička není omezována v příjmu tekutin. Součástí vybavení porodního sálu jsou pomůcky pro relaxaci, např. míče a ribstole, které slouží k uvolnění svalů pánevního dna, žíněnka nebo porodnická "hruška", na kterých lze zaujmout jakoukoli úlevovou polohu v I. i II.době porodní, eventuálně na nich porodit. Dále může rodička k omezení bolesti využít sprchování zad a podbřišku teplou vodou ve sprchovém koutě, nebo strávit tuto dobu  ve vaně.

Rodičkám, které alternativní metody nevyužijí, porodnice nabízí za splnění určitých podmínek porod v epidurální analgesii. Po porodu je ženě ihned umožněn kontakt s dítětem a první přiložení k prsu.
Poskytujeme po dohodě možnost ambulantních nebo utajených porodů.

Přítomnost otce u porodu

Přítomnost otce u porodu je významnou psychickou podporou rodičky, ale má i příznivý fyziologický vliv na průběh porodu. Českokrumlovská nemocnice zrušila poplatek za přítomnost otce u porodu: "Přítomnost tatínka u porodu je u nás samozřejmostí. Rádi bychom vyslali signál, že tatínci jsou u nás skutečně vítáni" dodává ředitel českokrumlovské nemocnice

Co s sebou do porodnice v Českém Krumlově?


Na porodní sál:

Doklady:
:: občanský průkaz
:: těhotenskou průkazku
:: průkaz zdravotní pojišťovny
:: provdané maminky - oddací list
:: svobodné maminky - rodný list
:: rozvedené maminky - rodný list, rozvodový list
:: ovdovělé maminky - rodný list, úmrtní list manžela
:: cizinky - pas, průkaz pojištěnce, těhotenský průkaz, dohodu o jménu dítěte
:: pokud si svobodná nebo rozvedená maminka přeje, po domluvě s otcem dítěte, aby dítě mělo příjmení po svém otci, musí být přiložen doklad o určení otcovství.

Ostatní:
:: obuv na přezutí (nejlépe omyvatelnou)
:: delší triko nebo noční košili (místo andělíčka)
:: něco k pití
:: relaxační hudbu, vonný olej
:: přípravek YAL gel, místo klystýru (není nutný)
:: videokameru nebo fotoaparát
:: olej na masáže

Na oddělení šestinedělí:
Pro maminku
Hygienické potřeby:
:: mýdlo
:: hřeben
:: zrcátko
:: zubní kartáček a pasta
:: balzám na rty
:: krém na obličej, ruce, tělo
:: šampon
:: mýdlo na stehy
:: 2-3 ručníky
:: prodyšné porodnické vložky
:: papírové kapesníky
:: toaletní papír

Ostatní:
:: podprsenku na kojení
:: vložky do podprsenky
:: hojivou mast na poraněné bradavky
:: chrániče bradavek
:: porodnické nebo bavlněné kalhotky
:: župan
:: ponožky
:: 2-3 noční košile (nejlépe s rozepínáním vpředu)
:: mobilní telefon a nabíječku
:: nafukovací kruh pro lepší sezení po šití
:: knížku
:: vitamíny a léky, které užíváte
:: tašku na špinavé oblečení (ne igelitku - prádlo by se mohlo zapařit a plesnivět)

Pro miminko:
:: papírové pleny
:: vlhké ubrousky na zadeček

Předporodní kurzy

Kurzy pořádají v prostorách našeho oddělení porodní asistentky Mgr. Lenka Trojáková a Jana Suchá každou středu od 17:30 do 19:30 hod. Trvají 6 týdnů a jejich součástí je cvičení těhotných, protahovací cviky, nácviky dýchání a tlačení, informace o porodu a jeho alternativních formách. Součástí lekcí je také prohlídka porodních sálů. Cena kurzu je 1300,-Kč a objednat se je možno na tel. čísle: +420 380 065 301. Více informací získáte na www.budumama.cz

 

Kontakty na oddělení
Gynekologie - lůžková část
T +420 380 761 252
Gynekologická ambulance
T +420 380 761 295
Porodnice - porodní sály
T +420 380 761 261
    
Lékaři
MUDr. Jan Shon
primář
T +420 380 761 264
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
MUDr. Dana Bartošová
zástupce primáře
T +420 380 761 340
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    
MUDr. Hana Bartoňová
T +420 380 761 297
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
MUDr. Pavla Bohatá
T +420 380 761 297
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
MUDr. Martin Neruda
T +420 380 761 297
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
MUDr. Sammy Abulkasim
T +420 380 761 297
    
Vrchní a staniční sestra
Mgr. Lenka Trojáková
vrchní sestra
T +420 380 761 394
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Bc. Hana Perníková
staniční sestra
T +420 380 761 252
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.