Českokrumlovská nemocnice hospodaří nad očekávání dobře

25. září 2013

Všechny české nemocnice byly vlivem tzv. úhradové vyhlášky vystaveny na počátku roku extrémnímu poklesu úhrad zdravotních pojišťoven. Z tohoto důvodu přistoupilo vedení českokrumlovské nemocnice k souboru stabilizačních opatření, jejichž součástí bylo také snížení mezd zaměstnanců o 6%. Dnes však mají zaměstnanci nemocnice platy na původní výši a navíc jim budou zpětně dorovnány. K tomuto výsledku však vedla dlouhá cesta.


Za průběžným kladným hospodářským výsledkem není jen práce kolektivu všech zaměstnanců nemocnice, ale i značná podpora vlastníka nemocnice především v jednáních se zdravotními pojišťovnami, ale také cestou realizace společných nákupů spotřebního zdravotnického materiálu i dalších komodit pro všechny jihočeské nemocnice. „Lze objektivně říci, že nebýt této podpory Jihočeského kraje „dýchalo“ by se nám mnohem hůře“, dodává místopředseda představenstva Nemocnice Český Krumlov, a. s. MUDr. Jindřich Florián. Podpora Jihočeského kraje pod vedením hejtmana Mgr. Jiřího Zimoly stojí v základech skutečnosti, že se od 1. 6. 2013 platy vrátily na původní úroveň a vedení nemocnice dokonce závazně přislíbilo, že zaměstnancům krátkodobé snížení mezd zpětně doplatí nejpozději do konce roku 2013.


„Museli jsme přistoupit k razantním úsporám. Ty jsme hledali především v mimo medicínských provozech. Velkých úspor jsme dosáhli v oblasti úklidu, nákupu krve a kancelářského materiálu nebo zprovozněním moderního a úsporného způsobu vytápění nemocnice“ upřesňuje ředitel nemocnice Mgr. Jaroslav Šíma. Díky tlaku zástupců Jihočeského kraje na vedení VZP bylo zároveň nemocnici doplaceno téměř 8 mil. Kč za laparoskopické výkony.


Nejenom zaměstnanci nemocnice mohou mít radost z vyrovnaného hospodaření své nemocnice: „Díky finanční rezervě, kterou jsme si vytvořili, se můžeme vrátit k projektům postupné modernizace areálu. Mimo jiné jde o rekonstrukci pokojů v naší porodnici, která začne ještě do konce letošního roku. Zároveň se nás nedotýká jinde ožehavý problém se splatností faktur. Našim dodavatelům můžeme garantovat splatnost 14 dní.“ dodává ředitel Šíma.

..:: zpět na archiv aktualit