Českokrumlovská nemocnice uvedla do provozu nové CT

22. prosince 2014

Jen pár dní před vánočními svátky nadělila českokrumlovská nemocnice svým pacientům a zaměstnancům velmi potřebný a užitečný dar v podobě moderního počítačového tomografu. Nahradil již zastaralý, čtrnáct let používaný přístroj.

Nové CT umožní kvalitnější a rychlejší vyšetření při mnohem nižší radiační zátěži pacientů. Přístrojové vybavení v českokrumlovské nemocnici se rozrostlo o nový počítačový tomograf - běžně uváděný jako cétéčko. Tento moderní CT přístroj Somatom Perspective 128 firmy Siemens patří v dané kategorii ke špičce v oboru. Vytváří velmi podrobné obrazy lidského těla, včetně rekonstrukcí i trojrozměrných pohledů do těla pacienta a je jedním z nejdůležitějších diagnostických přístrojů v nemocnici. „Vysoutěžili jsme ho v rámci veřejné zakázky formou otevřeného řízení a přišel nás na 10,6 milionu korun včetně DPH. Za poslední léta se jedná o největší přístrojovou investici v naší nemocnici," říká předseda představenstva Nemocnice Český Krumlov, a. s., Mgr. Jaroslav Šíma, MBA.

Přístroj bude především sloužit k vyšetření mozku, krku, hrudníku, břicha, ledvin, pánve a končetin včetně jejich cévního systému. „K jeho hlavním přednostem patří zejména rychlost a přesnost vyšetření. Další výhodou je značné snížení potřebné dávky záření až o polovinu oproti dosavadnímu přístroji při zachování diagnostické kvality obrazů," zdůrazňuje přednosti nejmodernějšího pomocníka českokrumlovských nemocničních lékařů náměstek ředitele a primář interního oddělení MUDr. Jindřich Florián.

„SOMATOM Perspective 128 je vybaven nejnovějšími technologiemi a přitom je zkonstruován tak, aby obsáhl požadované klinické portfolio, tedy možné oblasti prováděných vyšetření, a zvýšil efektivitu pracoviště. Tato instalovaná verze umožňující rekonstruovat až 128 řezů za jednu otáčku má vynikající poměr výkonu a ceny při zachování výborné kvality zobrazení a rychlosti vyšetření,"
dodává ředitel divize Healthcare společnosti Siemens Ing. Vratislav Švorčík.


 
CT Somatom Perspective 128 instalovaný v českokrumlovské nemocnici je nejvyšším modelem ze čtyř dostupných verzí. Umožňuje takřka všechny současné typy vyšetření, kdy za jednu rotaci vytvoří až 128 vrstev. Přístroj je vybaven dvěma pracovními stanicemi pro zpracování a rekonstrukci dat, mimo 2D a 3D zobrazení dále umožňuje také cévní vyšetření včetně pokročilé analýzy cév. K tomografu byl dodán software pro iterativní rekonstrukce druhé generace Safire. Díky kompaktním rozměrům je Somatom Perspective nenáročný na instalaci. Skenovací časy jsou krátké, převážná část vyšetření se vejde do deseti sekund. Další výhodou je značné snížení potřebné dávky záření pro pacienta, a to využitím jejího řízení pomocí algoritmu CARE Dose4D. Ten umožňuje snížit dávku na minimum při zachování diagnostické kvality obrazů. Způsob rekonstrukce obrazů technikou Safire, která je použitelná u většiny vyšetření, navíc umožňuje další snížení dávky o 30 až 40 procent. Součástí dodávky byl i tlakový injektor kontrastní látky Motion umožňující práci se dvěma různými kontrastními látkami bez výměny zásobníků.

Nákladný přístroj se přiřadil k dalším, které nemocnice již pořídila jako například v loňském roce monitory pro jednotku intenzivní péče, operační stoly, laparoskopickou věž, artroskopickou pumpu a mnohé jiné.
 
CT (počítačová tomografie) je nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí níž lékař může prohlédnout vnitřní orgány lidského těla. Poskytuje důležité informace například o mozku, tepnách a žílách, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech.
CT kombinuje klasické rentgenové vyšetření s počítačovým systémem, který informace zpracovává. Snímek se neexponuje na rentgenový film, ale je matematicky spočítán a zobrazen do nejmenších detailů.


Videoreportáž: Českokrumlovská televize (CKTV.cz)

..:: zpět na archiv aktualit