Nové českokrumlovské cétéčko bude jihočeskou špičkou

9. října 2014

Užitečný a tolik potřebný dárek si nadělí českokrumlovská nemocnice, a zejména svým pacientům, ještě před koncem letošního roku. Nejpozději v listopadu zde bude k  dispozici nejmodernější cétéčko v jihočeských nemocnicích. Dokáže velmi kvalitně zobrazit většinu orgánů v těle při mnohonásobně nižší radiační zátěži pacienta.

CT je zásadní investicí českokrumlovské nemocnice v tomto roce. „Moderní výkonný přístroj se nám podařilo koupit za 10,6 milionu korun včetně DPH.  Nahradí náš dosavadní již čtrnáct let používaný nejstarší přístroj v Jihočeském kraji,“ říká ředitel Nemocnice Český Krumlov, a. s., Mgr. Jaroslav Šíma, MBA. Jak zdůrazňuje náměstek a primář interního oddělení MUDr. Jindřich Florián, pořízení této počítačové tomografie mimo jiné zkvalitní vyšetření a ušetří čas personálu a samotných pacientů.

Velkým pomocníkem bude například i pro pacienty s podezřením na onemocnění tepen dolních končetin. „Toto onemocnění je časté především u kuřáků. Pokud se včas nezasáhne a neléčí se, může dojít až na amputaci nohou. Dosud jsme celkem pracně pomocí ultrazvuku měřili tlak na různých tepnách dolních končetin a porovnávali ho s tlakem na horních končetinách. Až poté, když jsme došli k nějakému podezření, jsme pacienta museli odeslat do českobudějovické nemocnice na takzvanou CT angiografii,“ vysvětluje primář MUDr. Jindřich Florián zažitou praxi v českokrumlovské nemocnici při práci s těmito pacienty. Tomuto lopotnému postupu bude definitivně konec. Již pár měsíců mají na interně k dispozici poměrně jednoduchý systém počítačového programu a přístroje, který během několika minut změří tlaky na horních a dolních končetinách, vyhodnotí je a charakterizuje, v jakém stavu je průchodnost tepen dolních končetin. S novým CT pak odpadne čekání a následná přeprava do krajského města. To vše oddalovalo případnou následnou léčbu. „Na základě uvedeného jednoduchého vyšetření si sami indikujeme pacienta k CT vyšetření a pak stanovíme diagnózu během velmi krátké doby. Je třeba počítat i s tím, že pokud má pacient poškozené tepny v dolních končetinách, má často také poškozené tepny v jiných oblastech především na srci nebo v hlavě. My se následně můžeme tímto směrem zaměřit,“ shrnuje primář MUDr. Jindřich Florián.

CT (počítačová tomografie) je nebolestivá vyšetřovací metoda, pomocí níž lékař může prohlédnout vnitřní orgány lidského těla. Poskytuje důležité informace například o mozku, tepnách a žílách, páteři, kloubech a důležitých hrudních a břišních orgánech.
CT kombinuje klasické rentgenové vyšetření s počítačovým systémem, který informace zpracovává. Snímek se neexponuje na rentgenový film, ale je matematicky spočítán a zobrazen do nejmenších detailů.
CT angiografie je neinvazivní metoda, kdy po aplikaci jodové kontrastní látky do periferní žíly (nejčastěji v loketní jamce) se zobrazí tepenné nebo žilní řečiště požadované lokalizace.

..:: zpět na archiv aktualit